Białe soboty na topie

0
343

Kilkadziesiąt osób, głównie seniorów, skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych w medycznym autobusie, który tej soboty odwiedził pięć sołectw w naszej gminie. Kolejne wyjazdy – za tydzień.

Bezpłatne badania i konsultacje lekarskie dostępne niemal na wyciągnięcie ręki. Taka idea przyświeca programowi profilaktycznemu Białe Soboty, przygotowanemu przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych w Polkowicach.

Białe Soboty to przede wszystkim wyjście do mieszkańców gminy Polkowice, do ich miejscowości, z ofertą profilaktyczną. Bo to właśnie profilaktyka to ten element działalności służby zdrowia, który jest bardzo istotny. W ten sposób możemy w porę uchronić się przed ewentualnymi chorobami. Dlatego tę profilaktykę będziemy w naszej gminie bardzo mocno wspierać – zapewnia Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Na trasie mobilnej przychodni są wszystkie sołectwa gminy Polkowice. Jako pierwsze odwiedzone zostały Biedrzychowa, Żelazny Most, Pieszkowice, Dąbrowa oraz Tarnówek.

Jest okazja, żeby skorzystać z serii ważnych badań, więc warto z niej skorzystać. Nie trzeba czekać w kolejce do lekarza, lekarz właściwie przyjeżdża do pacjenta, więc to doskonała okazja dla tych, którzy mają mało czasu żeby jechać do ośrodka zdrowi – mówi Helena Woźniak, radna Rady Miejskiej w Polkowicach, która skorzystała z badań w Pieszkowicach.

Najważniejsze badania zrobiłam: krew i ciśnienie. To mi bardzo odpowiada. Nie muszę jechać do Polkowic czy do Lubina. Wcześniej też korzystałam z Białych Sobót – opowiada Stanisława Zachara, jedna z pierwszych osób, które przebadały się w tym sołectwie. Zakres oferowanych badań jest dość szeroki.

Przygotowaliśmy głównie badania dla starszej grupy mieszkańców, bo to właśnie seniorzy mają największy problem z dojazdem do ośrodków zdrowia. Tutaj mogą się przebadać w zakresie niedoboru witaminy B12, mamy też dla nich pakiet kardiologiczny, pakiet w zakresie układu krążenia oraz badania na oporność na insulinę. Jest także możliwość zbadania składu ciała, przekonania się jak działa nasz metabolizm – wylicza Marzena Czarzasta-Omińska, naczelna pielęgniarka w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Białe Soboty w sołectwach gminy Polkowice potrwają do 25 czerwca. W przyszłą sobotę (11.06) medyczny autobus odwiedzi Komorniki, Żuków, Guzice oraz Trzebcz. Następnie Suchą Górną, Kaźmierzów i Moskorzyn (18.06). Na koniec mobilna przychodnia odwiedzi Sobin, Nową Wieś Lubińską i Jędrzychów (25.06).

Poprzedni artykułKubów wsparł rządową dotację dla Polkowic
Następny artykułOsiedlowa demokracja wygrała w Polkowicach