Trasy rowerowe połączą trzy gminy: Polkowice, Grębocice i Radwanice

0
2134

Władze powiatu polkowickiego podpisały umowy na projektowanie prawie 30 km dróg rowerowych . Najwięcej tras rowerowych powstanie na terenie gminy Polkowice. Dokumentacja ma być gotowa jeszcze w tym roku. Jej koszt to ponad 700 tysięcy złotych.

Po ponad 20 latach funkcjonowania powiatu polkowickiego powstaną pierwsze ścieżki rowerowe w pasie dróg powiatowych.

– To pionierski projekt, dzięki któremu powstanie blisko 30 kilometrów tras przebiegających przez trzy gminy: Polkowice, Grębocice i Radwanice. Nie byłby on możliwy bez znakomitej współpracy gmin naszego powiatu. Łączymy trzy nasze gminy nową, bezpieczną infrastrukturą w postaci ścieżek rowerowych – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Zadanie podzielono na 10 części, dla których dokumentację opracują dwie firmy zewnętrzne. Najdłuższy z powstających odcinków będzie miał 6 km, a zasięgiem obejmie gminy Polkowice i Grębocice. Podobny pod względem długości trakt powstanie od Polkowic w kierunku gminy Radwanice do Sieroszowic. Najwięcej ścieżek powstanie przy drogach powiatowych w gminie Polkowice.

– Jest to krok milowy w kierunku poprawy mobilności i rozwoju turystyki rowerowej w regionie. Koszty dokumentacji projektowej dla powstających ścieżek w stu procentach pokryją gminy – mówi Jan Wojtowicz, Wicestarosta Polkowicki.

Dokumentacja ma być gotowa jeszcze w tym roku. Jej koszt to ponad 700 tysięcy złotych.

– Prace projektowe przy zaplanowanych odcinkach potrwają do jesieni tego roku. Natomiast termin rozpoczęcia robót będzie uzależniony m. in. od pozyskania środków na tę inwestycję. Ja jestem optymistą i myślę, że w odniesieniu do odcinka Trzebcz-Guzice, który jest projektowany, wbicie pierwszej łopaty to będzie druga połowa tego roku, natomiast zakończenie budowy wszystkich odcinków, na które została podpisana umowa, planujemy do końca 2024 roku – mówi Jan Wojtowicz.

Burmistrz Polkowic oraz wójtowie Grębocic i Radwanic zapewniali, że ta inwestycja wpłynie na rozwój całego regionu i co najważniejsze – udostępni cenne obszary przyrodnicze i kulturowe regionu większej liczbie osób.

– Ten projekt jest kluczowy, bo obejmuje nie tylko teren gminy Polkowice, ale także dwóch sąsiednich gmin. I to bardzo ważne, bo da w przyszłości możliwość rodzinnego podróżowania właśnie tymi międzygminnymi, bezpiecznymi drogami rowerowymi, a przy okazji poznawania walorów przyrodniczych i historycznych powiatu polkowickiego – mówi Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic. – Bardzo się cieszę, że panowie starostowie tak konsekwentnie wdrażają w życie hasło powiatu polkowickiego, które brzmi: „Powiat Polkowicki łączy”. To wydarzenie pokazuje, że łączenie trzech gmin powiatu polkowickiego drogami rowerowymi jest odpowiedzią na autentyczne potrzeby mieszkańców, aby odpoczywając poznawać bogactwo przyrodnicze i historyczne naszego powiatu. Liczę, że do tego projektu będą się przyłączały kolejne gminy naszego powiatu – dodaje Burmistrz Polkowic.

Turystyka rowerowa w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie.

– Myślę, że gminy naszego powiatu są na tyle atrakcyjne i zasobne, zarówno w pomniki przyrody jak i historii, że mogą być celem wycieczek z całej Polski. Także tych rowerowych – mówi Paweł Piwko, Wójt Gminy Radwanice.

– Na terenie gminy Grębocice będziemy mieli jeden z najdłuższych planowanych do budowy odcinków drogi rowerowej. Ja jednak większą uwagę przywiązuję do tego, że to połączenie będzie komunikowało dwie gminy – Grębocice i Polkowice. To okazja do częstszych odwiedzin. Dlatego życzę sobie i innym, aby ta inwestycja jak najszybciej się zrealizowała – mówi Roman Jabłoński Wójt Gminy Grębocice.

Wszystkie zaplanowane ścieżki rowerowe będą biegły w pasie dróg powiatowych, spełniając wszelkie standardy bezpieczeństwa. Planowane są trasy asfaltowe, odsunięte od jezdni, o szerokości wynoszącej minimum dwa metry.

 

Poprzedni artykułTragiczny finał jazdy pod prąd. Dwie osoby nie żyją
Następny artykułGminy płaciły za dzieci, których nie ma…