Dwa śmigłowce KGHM atrakcją Muzeum Ratownictwa w Krakowie

0
3356

Niezwykła darowizna Fundacji KGHM Polska Miedź wzbogaciła zbiory Ochotniczej Straży Pożarnej Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Placówka otrzymała właśnie dwa śmigłowce, które wcześnie pracowały w oddziale KGHM, Zakład Hydrotechniczny. Już w najbliższym czasie będą je mogli oglądać zwiedzający oddział w Tomaszowicach koło Krakowa.

 

Muzeum pokazuje historię pionierskich prób stworzenia nowoczesnego systemu ratownictwa na ziemiach polskich już od XIX. To również miejsce na upamiętnienie ludzi i ich zasług – również tych, którzy oddali swoje życie ratując innych – ratowników, strażaków, pilotów etc.

Śmigłowce przekazane przez Fundację pracowały w KGHM do 2016 roku. Maszyny służyły do patrolowania nabrzeża w Obiekcie Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most. Kosztowną eksploatację maszyn zastąpiły nowoczesne technologie. Nie potrzebne już maszyny były „zaparkowane” na placu pompowni zakładu w Tarnówku. Teraz śmigłowce w sposób symboliczny ponownie „wracają do służby”. Będą służyć w propagowaniu historii polskiego lotnictwa sanitarnego.

Przed przejęciem maszyn przez KGHM, śmigłowce były m.in. wykorzystywane do akcji ratowniczych. Jeden ze śmigłowców jest nadal sprawny technicznie. Muzeum Ratownictwa w Krakowie chce stworzyć pierwsze w Polsce Muzeum Śmigłowców. Maszyny przekazane przez KGHM będą eksponatami w nowopowstającej placówce.

Poprzedni artykułPrawie 300 zgłoszeń do hackathonie KGHM Polska Miedź S.A.
Następny artykułSierra Gorda zasilana energią elektryczną z OZE