Asystent pomoże osobom niepełnosprawnym

0
2153

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej pomoże przy przemieszczenia się z domu do urzędów, zakładów pracy, placówek oświatowych czy choćby kina. Asystent pomoże również dzieciom w wykonywaniu codziennych czynności, zaprowadzi do szkoły czy innej placówki oświatowej oraz przyprowadzi do domu. Ruszyła edycja 2021. 

W Gminie Polkowice ruszyła kolejna edycja programu asystent osoby niepełnosprawnej. W ramach tego programu z pomocy asystenta skorzystać mogą osoby samotne, wykluczone społecznie. Aby wziąć udział w projekcie należy zadzwonić pod numer telefonu 504 026 340 i umówić się na spotkanie.

– Jest to zadanie w ramach polityki społecznej Burmistrza Polkowic, a nie jak choćby w roku ubiegłym – w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Stąd jest nie jest ono finansowane z  Funduszu Solidarnościowego, a z budżetu gminy – mówi Bożena Maciejowska, dyrektor wydziału zdrowia, spraw społecznych i mieszkaniowych UG Polkowice. – Wniosek, który złożyła gmina Polkowice na realizację programu ministerialnego jest w trakcie weryfikacji, a co za tym idzie, trzeba będzie na niego chwilę poczekać. Tymczasem zainteresowanie jest bardzo duże i stąd decyzja, by sfinansować go ze środków gminnych i ruszyć już teraz – dodaje.

Program realizuje Fundacja Eudajmonia.

– Serdecznie zapraszamy do udziału w programie i skorzystania z usług asystencji przez mieszkańców gminy Polkowice, którzy są osobami samotnymi, wykluczonymi społecznie, które spełniają wszystkie wymogi tego programu – mówi Marzena Szewczyk z Fundacji Eudajmonia.

Adresatami programu są osoby pełnoletnie, które zamieszkują gminę Polkowice i posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub mieszkańcy z orzeczeniem równoważnym z wyżej wymienionymi.

– W tym roku nowością jest objęcie naszym programem również dzieci z terenu naszej gminy do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności i łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej i długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji – wymienia Justyna Demianowska-Wach, inspektor ds. społecznych UG Polkowice.

Do zadań asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej należy pomoc w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. W szczególności chodzi o pomoc przy przemieszczaniu się w wybrane miejsca (dom, praca, placówki oświatowe, świątynie, placówki służby zdrowia, rehabilitacja, urzędy, rodzina, instytucje finansowe) czy na wydarzenia kulturalne/społeczne/sportowe.

– To również pomoc w zakupach z zastrzeżeniem jednak aktywnego udziału uczestnika przy ich realizacji – mówi Marzena Szewczyk. – Asystent ma pomóc również dzieciom w wykonywaniu codziennych czynności, w tym w zaprowadzaniu, jak i przyprowadzaniu do lub z placówki oświatowej. Usługa na terenie szkoły może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła jej nie zapewnia – dodaje.

Aby wziąć udział w projekcie należy zgłosić się do Biura Fundacji Eudajmonia, które znajduje się w Polkowicach przy ul. Borówkowej 5a. Najpierw jednak należy umówić się na wizytę w określonym terminie telefonicznie pod numerem: 504 026 340. Wszystko podyktowane jest zasadami reżimu sanitarnego.

– W biurze zawsze jest ktoś z naszej fundacji, kto chętnie udzieli wszelkich niezbędnych informacji. Serdecznie zapraszam do kontaktu – mówi Marzena Szewczyk. – Dla nas najważniejsze jest, by osoby zainteresowane pobrały z biura karty zgłoszeniowe i oddały wypełnione. Dopiero na ich podstawie możemy osobie potrzebującej zapewnić asystenturę – dodaje.

W polkowickim budżecie przeznaczono na jego realizację 96 tysięcy złotych.

Poprzedni artykułWalentynki w Polkowicach
Następny artykułMłodzi strażacy w pałacowych komnatach