Żywa flaga

0
768

Około 400 przedszkolaków z polkowickich placówek utworzyło w Rynku tzw. „żywą flagę”. W ten sposób najmłodsi mieszkańcy gminy Polkowice zainaugurowali obchody 104. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości.

W polkowickim Rynku spotkały się dzieci ze wszystkich gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Panie nauczycielki ustawiły podopiecznych w prostokąt i rozdały wszystkim białe oraz czerwone kartki. Następnie przy dźwiękach muzyki dzieci uniosły kartki do nieba, a z góry wszystko filmował dron. W ten sposób w Polkowicach powstała „żywa flaga”. Po wykonanym zadaniu szef polkowickiego samorządu poczęstował wszystkich uczestników biało-czerwonymi cukierkami z serduszkiem.

11 listopada to w końcu święto radosne i powinniśmy je spędzać właśnie w takiej atmosferze. Trzeba to też wpajać najmłodszym, bo to bardzo ważne byśmy poczuli tę wspólnotę, tę więź, która nas łączy właśnie we wspólnej Ojczyźnie – mówił Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Polkowickie przedszkolaki poradziły sobie z zadaniem wyśmienicie. Świetnie przygotowały je do obchodów święta niepodległości panie nauczycielki. Najmłodsi polkowiczanie doskonale wiedzieli, w jakim celu spotkali się w sercu miasta. – Świętujemy, że Polska odzyskała niepodległość – potwierdziła mała Pola.

W okolicy 11 listopada dzieci biorą udział w różnych warsztatach i zajęciach o tematyce patriotycznej, które organizowane są w przedszkolach.

My na przykład mieliśmy wydarzenie na placu zabaw przy naszym przedszkolu. Pani kazała nam ubrać czerwone koszulki i dała nam czerwone kartki – powiedział Mikołaj.

Do rynku przyszło około 400 przedszkolaków. Nad porządkiem czuwał Kruk ze Straży Miejskiej w Polkowicach wraz z funkcjonariuszkami.

Organizatorami wydarzenia są pracownicy wydziału promocji, turystyki i komunikacji społecznej Urzędu Gminy Polkowice i członkowie redakcji Gazety Polkowickiej. Zdjęcie „żywej flagi” będzie zdobić okładkę najnowszego wydania polkowickiego czasopisma.

Frekwencja dopisała, za co dziękujemy wszystkim naszym polkowickim placówkom. Przedszkolaki pięknie przyszły tu do polkowickiego rynku. Zdjęcie wyszło naprawdę pięknie – mówi Roman Tomczak, rzecznik prasowy UG Polkowice.  – Chcieliśmy, by nasza inicjatywa miała wymiar nie tylko promocyjny, ale i edukacyjny. Robimy wszystko, żeby przygotować się do 11 Listopada. Tak, jak symbolicznie te dzieci, które stworzyły polską flagę, tak my, lokalnie i gminnie jesteśmy zjednoczeni wokół tego święta. Wolność, niepodległość, demokracja – te wartości trzeba pielęgnować zwłaszcza wśród najmłodszych – dodaje.

Tegoroczne święto niepodległości nabiera szczególnego wymiaru w obliczu trwającej wojny w Ukrainie.

Pamiętamy o tych, którzy za naszą wschodnią granicą i bronią swojej niepodległości. To tym bardziej skłania nas do refleksji, że my jako naród musimy być zjednoczeni i  przygotowani na wszystko – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. – Musimy pamiętać, że ta wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, trzeba ją szanować i kochać.

W Polkowicach oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano na 10 i 11 listopada. Natomiast w placówkach szkolnych i przedszkolnych patriotyczne gale i zajęcia odbywają się przez cały tydzień.

Poprzedni artykułTomasz Zdzikot nowym prezesem KGHM Polska Miedź S.A.
Następny artykułZobacz, jak świętuje się Dzień Górnika