Polkowice-Grębocice na rowerze

0
1305

Trwa właśnie budowa połączenia rowerowego z Polkowic do Grębocic, a już wkrótce do tej inwestycji dołączy kolejna. Władze powiatu polkowickiego podpisały umowę na budowę ścieżki rowerowej z Polkowic do Sieroszowic w gminie Radwanice. – To efekt dobrej współpracy pomiędzy naszymi samorządami – mówi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Inwestycję zaplanowano w ramach Miedziowego Szlaku Rowerowego, który w efekcie połączy kilka powiatów na terenie Zagłębia Miedziowego. To infrastruktura, której od lat brakowało w regionie. Liderem całego przedsięwzięcia jest powiat polkowicki.

Na ten cel aplikowaliśmy o środki rządowe, dzięki którym właśnie dziś otwieramy kolejny etap inwestycyjny. W tej chwili obserwujemy postęp prac przy najdłuższym odcinku Polkowice-Grębocice. Nie zwalniamy jednak tempa, dlatego podpisaliśmy umowę na kolejną ścieżkę dla jednośladów. Tym razem będzie to odnoga biegnąca od stolicy powiatu do gminy Radwanice – informuje Jan Wojtowicz, wicestarosta powiatu polkowickiego.

Umowa na wykonanie tego przedsięwzięcia przewiduje budowę 5,5-kilometrowego odcinka, który połączy Polkowice z Sieroszowicami.

Bardzo się cieszę, że kolejny punkt programu wyborczego będzie realizowany, tym razem dotyczący budowy ścieżki rowerowej z Polkowic do Sieroszowic. Bardzo dziękuję powiatowi polkowickiemu za skoordynowanie tych działań, a w szczególności wicestaroście janowi Wojtowiczowi, który odpowiada za realizacje Miedziowego szlaku Rowerowego. Ten Szlak jest już faktem. Pokazuje to realizowana inwestycja na odcinku Polkowice-Grębocice. Teraz będziemy mieli kolejny odcinek, który zapewni bezpieczne poruszanie się rowerzystów na terenie powiatu polkowickiego i będzie okazja do zdrowego wypoczynku i rekreacji oraz poznawania uroków przyrodniczych naszego regionu – mówi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Plan budowy Miedziowego Szlaku Rowerowego zakłada połączenie ścieżkami dla rowerów powiatów głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego i legnickiego, poprzez rozbudowę rekreacyjnej turystyki rowerowej w regionie. Zaangażowanych w projekt jest 19 samorządów. Razem planują wybudowanie ok. 300 km ścieżek rowerowych, co ma wpłynąć na wzrost aktywności gospodarczej, społecznej i środowiskowej Legnicko–Głogowskiego Okręgu Miedziowego, a także zachęcić mieszkańców do turystyki oraz dojazdów rowerowych do pracy.

Infrastruktura rowerowa to dziś standard w wielu miastach w Polsce. Chcemy, by i w powiecie polkowickim stała się ona stałym elementem krajobrazu, odpowiadając na potrzeby naszych mieszkańców – podkreśla Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

Środki na realizację tej inwestycji powiat pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Zadanie związane jest z przebudową odcinka drogi powiatowej nr 1125D, pomiędzy Polkowicami i Sieroszowicami wraz z budową ścieżki rowerowej.

W ramach planowanej przebudowy zostaną poprawione parametry techniczne drogi, w tym m.in. budowa dwóch pełnowymiarowych zatok autobusowych oraz przebudowa odwodnienia drogi. Na ten cel przeznaczono środki w kwocie 7,5 mln zł, z czego 95 procent stanowią środki pozyskane przez powiat, a 5 procent jest wsparciem z Gminy Radwanice oraz Gminy Polkowice. Zgodnie z umową prace mają się zakończyć w czwartym kwartale przyszłego roku.

Poprzedni artykułMieć cel i iść do niego krok po kroku
Następny artykułKGHM podpisał porozumienie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu