Troszczą się o przyszłe mamy

0
1801

Ciężarne mieszkanki gminy mogą liczyć na wsparcie w ramach polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic. Gminna oferta zawiera m.in. zabiegi rehabilitacyjne oraz przygotowanie do opieki nad dzieckiem.

Pakiet „Zdrowa Mama” to propozycja dla kobiet w ciąży realizowana w przychodni Aquaparku. Gwarantuje on zwiększenie dostępności do zabiegów rehabilitacyjnych oraz skrócenie czasu oczekiwania na ich wykonanie. Skierowany jest nie tylko do ciężarnych mieszkanek gminy Polkowice, ale także do mam karmiących.

– Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie oraz o zdrowie dziecka, a także odpowiednio przygotować się do nowej roli –  mówi Ewa Kowalik, zastępca burmistrza Polkowic ds. społecznych. – Dlatego też zachęcam przyszłe mamy do skorzystania z oferty zdrowotnej przygotowanej specjalnie dla nich, którą przez cały rok realizuje gmina Polkowice w ramach polityki zdrowotnej – dodaje zastępca burmistrza.

– W programie polityki zdrowotnej dbam o zdrowie jedną z naszych propozycji jest pakiet „Zdrowa Mama”. W skład tego pakietu wchodzą dwa masaże suche, które mają na celu rozluźnić naszą przyszłą mamę i zrelaksować oraz cztery ćwiczenia usprawniające połączone z nauką efektywnego oddychania oraz rozluźnienia pacjentki –  wyjaśnia Karolina Konkolska, fizjoterapeutka w polkowickim Aquaparku.  – Aby skorzystać z tego pakietu należy udać się u nas do lekarza, który wystawi stosowne skierowanie, a następnie  przejść kwalifikacje fizjoterapeutyczną. W przypadku braku jakichkolwiek przeciwwskazań do odbycia zabiegu możemy przystąpić do jego realizacji. Dopłata do pakietu wynosi 28 złotych dla mieszkańców gminy Polkowice – dodaje fizjoterapeutka.

Kolejny program polityki zdrowotnej dla przyszłych mam realizowany jest w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. „Maluch – szkoła rodzenia” to przygotowanie ciężarnej i jej partnera do porodu oraz opieki na dzieckiem. Skierowany jest do kobiet ciężarnych od 24. tygodnia ciąży oraz ich partnerów.

– W ramach programu odbywają się, między innymi, zajęcia z położną: gimnastyka oddechowa, gimnastyka ogólna dla ciężarnych, relaksacja, wykłady, prelekcje oraz pokazy dotyczące znaczenia szkoły rodzenia, porodu fizjologicznego, odżywiania w czasie ciąży, zgłoszenia do porodu, porodu i połogu, karmienia piersią, karmienia sztucznego, wyprawki noworodka czy kąpieli i pielęgnacji – tłumaczy Elżbieta Michalska, pielęgniarka położna w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. –  Prowadzimy też  wykłady z udziałem psychologa dotyczące przygotowania rodziców do przyjęcia dziecka, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka, wspierania rozwoju neuropsychicznego dziecka –  dodaje pielęgniarka położna.

W ramach programu „Maluch – szkoła rodzenia” odbywa się również kwalifikacja do zajęć prowadzona przez położną i lekarza ginekologa, a także wykłady z udziałem lekarza neonatologa dotyczące postępowania z noworodkiem, stanów przejściowych u noworodka, zaburzeń u noworodka, kalendarza szczepień, itp. Są też zajęcia z udziałem rehabilitanta zawierające m. in. pokaz pozycji złożeniowej w rogalu, instruktaż sposobu noszenia i pielęgnacji dziecka, masaż Shantala, poznawanie świata za pomocą zmysłów, trening Shultza czy nauka masażu kręgosłupa w I fazie porodu. Więcej informacji można uzyskać w PCUZ pod nr tel. 76 746 08 37.

Poprzedni artykułRemont drogi w Nowej Wsi Lubińskiej
Następny artykułPieniądze na działalność społeczną