Jubileusz Huty Miedzi Głogów II

0
2855

45 lat temu uruchomiono Hutę Miedzi Głogów II. Nastąpiło to 9 stycznia 1978 poprzez pierwszy spust miedzi blister z pieca zawiesinowego. Huta w Głogowie to dwie linie technologiczne. Od 2016 obie linie są ujednolicone. Huta Miedzi Głogów I jest już po całkowitej modernizacji.

HM Głogów tworzą dwie linie technologiczne: Głogów I i Głogów II. Budowę pierwszej rozpoczęto w Żukowicach pod Głogowem w 1967 r. Ten zakład uruchomiono 20 lipca 1971 Już w 1974 r. rozpoczęto budowę drugiej huty – HM Głogów II. Zastosowano w niej pierwszą tego typu na świecie technologię jednostadialnego wytopu miedzi surowej w piecu zawiesinowym.

Pierwszy spust miedzi z pieca zawiesinowego w HMG II odbył się 9 stycznia 1978 o godzinie 9.15 w obecności specjalistów nadzorujących rozruch huty, w tym naukowców z Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, przedstawicieli Projektów BIPROMET w Katowicach, Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach i ekipy fińskich fachowców. Wszystkie czynności i funkcjonowanie przebiegały prawidłowo.

Historia huty to wiele kluczowych dla tego zakładu dat. Jedną z nich jest 2016 rok, kiedy ujednolicono technologię HMG I i HMG II. Huta Miedzi Głogów I przeszła całkowitą modernizację. Produkcję kamienia miedziowego w piecach szybowych w HMG I zastąpił jednostadialny proces zawiesinowy.

Inf. KGHM

Poprzedni artykułKGHM zatrudnia absolwentów klas patronackich „Kompetentni w branży”
Następny artykułKGHM na Forum w Davos