KGHM zatrudnia absolwentów klas patronackich „Kompetentni w branży”

0
2335

Dokładnie 99 absolwentów szkół współpracujących z KGHM w ramach programu Kompetentni w branży” zasiliło w tym roku szeregi naszych Oddziałów. Najliczniejsza grupa, bo aż 30 uczniów, znalazła zatrudnienie w Zakładach Górniczych „Rudna”.

Wśród nowo zatrudnionych na Rudnej znaleźli się m.in. Jakub Nowak, absolwent Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie oraz Maksymilian Bogus z Zespołu Szkół w Chocianowie.

Obydwaj zgodnie przyznają, że zależało im na pracy w KGHM z uwagi na stabilność zatrudnienia:

To według mnie najpewniejsze miejsce pracy w okolicy i firma, w której można się rozwijać – mówi Jakub Nowak, świeżo upieczony elektromonter pod ziemią.

Z kolei Maksymilian Bogus, ślusarz-mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, dodaje:– Podczas aplikowania poproszono mnie o dołączenie oświadczenia o byciu absolwentem klasy patronackiej, co na pewno było wartością dodaną w procesie rekrutacji. Jako uczeń bowiem otrzymałem dwukrotnie stypendium naukowe z KGHM, a raz dodatkowo za szczególne osiągnięcia. Mogę powiedzieć, że Spółka była dla mnie naturalnym wyborem podczas poszukiwania pracy.

Założeniem programu „Kompetentni w branży” jest przygotowanie absolwentów szkół technicznych i branżowych do podjęcia zatrudnienia w KGHM. Uczniowie w ramach programu mogą zdobyć stypendium naukowe, wziąć udział w wizytach zawodoznawczych, ale także w wielu wydarzeniach sportowych, konkursach czy turniejach.

Co jednak najważniejsze, większość uczniów klas patronackich ma możliwość odbycia praktyk w Oddziałach KGHM. Tylko w tym roku przyjęliśmy ich ponad pół tysiąca łącznie – na praktyki zawodowe, jak i zajęcia praktyczne.

Często ten miesiąc praktyk wystarcza, żeby poznać ucznia i zobaczyć, że mu zależy na pracy – mówi Michał Konkolski, Instruktor Praktycznej Nauki Zawodu w kopalni Rudna. – Zdarza się, że trafia się tak fajna grupa, że robi się dla nich coś więcej – pokazuje dodatkową maszynę, tłumaczy jakieś ponadprogramowe zagadnienia. To budujące, że młodzi chcą u nas pracować – dodaje instruktor.

To, że możliwość odbycia praktyk w naszych Oddziałach ma ogromne znaczenie dla uczniów podkreśla również Dyrektor Naczelny Oddziału ZG „Rudna”, Paweł Piasecki. – Po ilościach praktykantów z klas objętych patronatem KGHM, którzy zostali zatrudnieni w ZG „Rudna” można wywnioskować, że praktyki zachęciły młodych ludzi do związania przyszłości z naszym Oddziałem. To bardzo nas cieszy i pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku.

Zdarza się jednak, że z uwagi na różne okoliczności, nie wszystkim udaje się poznać Oddział podczas zajęć praktycznych. Tak też było w przypadku Maksymiliana Bogusa, któremu pandemia COVID-19 uniemożliwiła odbycie praktyk.

– Niestety, nie odbyłem praktyk, ale mam poczucie, że szkoła techniczna dobrze przygotowała mnie do wykonywania zawodu. Po przyjściu do kopalni obyło się bez większych zaskoczeń – tłumaczy absolwent programu „Kompetentni w branży”.

Pierwsi absolwenci klas patronackich programu pojawili się na rynku pracy w 2019 r. Do tej pory ponad 300 z znalazło zatrudnienie w Oddziałach KGHM.

– Mamy nadzieję, że z każdym rokiem liczba uczniów z klas objętych patronatem, którzy chcieliby podjąć zatrudnienie w naszym Oddziale, będzie rosła – mówi Małgorzata Wajszczak, pracownik Sekcji Przyjęć z ZG „Rudna”, na co dzień Koordynująca Praktyki uczniowskie i studenckie. Jej koleżanka z działu, Agnieszka Iwanowska dodaje. – Dla nas to ogromna satysfakcja, kiedy widzimy, że nasi praktykanci zostają z nami na dłużej. Pamiętamy przecież moment, kiedy pojawiali się po raz pierwszy i jaką drogę od tego czasu przeszli.

Poprzedni artykułZłoty KGHM – Lider Bezpiecznej Pracy
Następny artykułJubileusz Huty Miedzi Głogów II