Wybory zarządów osiedli

0
206

Ponad 130 mieszkańców osiedla Centrum i Starego miasta oddało głos w pierwszych wyborach do Zarządów Osiedli. Lokal wyborczy w Szkole Podstawowej nr 1 wypełnił się niemal po brzegi, wskazując na ogromne zaangażowanie mieszkańców i troskę o ich najbliższe otoczenie.

Za nami pierwszy dzień wyborów do Zarządów Osiedli naszego miasta. W lokalu wyborczym w Szkole Podstawowej nr 1 w Polkowicach głosowali mieszkańcy osiedla Centrum i Starego Miasta.

Mieszkam na osiedlu Centrum. To osiedle ma to do siebie, że jest tu ładnie, wszędzie jest blisko. Jednak zawsze jest coś do zmiany – mówi mieszkanka osiedla, oddająca swój głos na wybranych kandydatów. – Są to pierwsze wybory, w jakich głosuję. Kilka tygodni temu zobaczyłam plakaty i zachęciły mnie do przyjścia – dodaje.

W pierwszej kolejności wybrana została komisja skrutacyjna. Członkowie komisji to mieszkańcy osiedla, którego głosowanie w danym dniu dotyczy. Mieszkańcy mogli zgłaszać swoich kandydatów, którzy po weryfikacji zamieszkania na danym osiedlu wpisywani byli na listę kandydatów. Następnie odbyło się głosowanie na przewodniczącego zarządu, kolejno – na członków Rady Osiedla.

Nie są to pierwsze wybory, w których biorę udział, jednak poprzednie wybory nie były w mojej opinii przeprowadzone odpowiednio. Teraz każdy otrzymuje kartę do głosowania i oddaje głos indywidualnie – mówi mieszkaniec Starego Miasta.

W poprzedniej edycji podnosiło się rękę po usłyszeniu nazwiska wybranego kandydata. Wtedy to głosowanie nie jest takie, jak powinno być, bo jest się skazanym na zdanie i opinię innych. Na szczęście w tym roku jest inaczej niż kilka lat temu, więc mam nadzieję, że wszystko przebiegnie pomyślnie i uczciwie – dodaje.

Na liście kandydatów znaleźć się mogą osoby zgłaszające swoją kandydaturę osobiście bądź drogą pisemną, w przypadku nieobecności na Ogólnym Zebraniu Mieszkańców – informuje Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Osoby nieobecne składać mogą oświadczenie woli kandydowania do Zarządu Osiedla, zawierające informacje dotyczące tożsamości oraz podaniu osiedla, do zarządu którego się kandyduje. Należało także rozróżnić chęć kandydatury na przewodniczącego bądź członka zarządu.

Karty do głosowania ułożone są alfabetycznie, co ustalone zostało przez mieszkańców obecnych na Ogólnym Zebraniu Mieszkańców. Wybory rozpoczęły się w dniu dzisiejszym, tj. 30 maja i odbywać się będą do dnia 7 czerwca. Termin głosowania nie ulegnie zmianie.

Przedstawiamy wyniki wyborów do Rady Zarządów Osiedli przeprowadzonych w dniu 30.05.2022. Na przewodniczącego Zarządu Osiedla kandydowały 4 osoby.

Poszczególni kandydaci otrzymali następującą liczbę głosów:
1. Agnieszka Dyląg – 44 głosy
2. Krystian Bukowski – 6 głosów
3. Janusz Sikora – 39 głosów
4. Piotr Stańczyszyn – 21 głosów.

O cztery miejsca w zarządzie rywalizowało 10 kandydatów. Poszczególni kandydaci otrzymali następującą liczbę głosów:
1. Jan Błoński – 29 głosów
2. Krystian Bukowski – 9 głosów
3. Grzegorz Karkos – 20 głosów
4. Anna Konieczna – 29 głosów
5. 4 Czesław Kulbiński – 8 głosów
6. Aleksandra Michalska -10 głosów
7. Barbara Sekunda – 22 głosów
8. Janusz Sikora – 51 głosów
9. Piotr Stańczyszyn – 7 głosów
10. Ilona Zyra – 30 głosów

Do Zarządu Osiedli Centrum i Stare Miasto wybrani zostali, zgodnie z ilością otrzymanych głosów:

Przewodnicząca – Agnieszka Dyląg
Członkowie Zarządu Osiedli:
1. Jan Błoński
2. Anna Konieczna
3. Janusz Sikora
4. Ilona Zyra

Autor: Aleksandra Michalska

 

Poprzedni artykułKoszykarki z pucharem
Następny artykułKubów wsparł rządową dotację dla Polkowic