Ruszyła bezpłatna komunikacja między Polkowicami i Grębocicami

0
1751

Od dzisiaj bezpłatnie kursować będą cztery pary połączeń autobusowych między Polkowicami i Grębocicami. Rozkład jazdy dostosowany jest do potrzeb obu gmin i zsynchronizowany z odjazdami pociągów.

Na stacji PKP w Grębocicach włodarze Grębocic i Polkowic podpisali list intencyjny o dalszej współpracy, a to oznacza, że bezpłatnych autobusów będzie kursować więcej.

W ciągu półtora miesiąca udało nam się zrobić to, czego nie potrafiono zrobić w ciągu kilkunastu lat. Rozmowy zaczęliśmy prowadzić w lutym, a porozumienie podpisaliśmy w marcu. To też świadczy o tym, że można ze sobą współpracować mówił Roman Jabłoński, wójt gminy Grębocice.

Polkowice to serce Zagłębia Miedziowego, a dobre serce potrzebuje sprawnego krwiobiegu. Tym krwiobiegiem jest sprawna komunikacja, zarówno w regionie, jak i całym Zagłębiu Miedziowym. Projekt skomunikowania gmin powiatu polkowickiego zapewni sprawny dojazd mieszkańców do polkowickich szkół, pracy, przychodzi i instytucji kultury. – mówi Łukasz Puźniecki.

 Pierwszy, bezpłatny kurs wyruszył z Polkowic, o godzinie 5:35. Podróżowały nim 4 osoby.

Opinie mieszkańców są bardzo pozytywne. Jeden z dzisiejszych pasażerów niesamowicie mnie zaskoczył rano, bo to był pierwszy, poranny kurs, a już pierwszy pasażer jechał w kierunku Warszawy. Wyjechaliśmy o 5:35, o 6:15 byliśmy na miejscu. O 6:19 odjeżdżał pierwszy pociąg do Wrocławia- mówi Jan Wojtowicz, pełnomocnik burmistrza ds. górnictwa i komunikacji.

Koszty utrzymania komunikacji autobusowej do końca roku wyniosą około 270 tysięcy złotych, z czego około 190 tys. złotych zapłacą Grębocice, a około 80 tys. złotych Polkowice. Podpisana umowa bezpłatnego transportu osobowego z Polkowic do Grębocic przewiduje, że koszty przejazdu przez teren Gminy Grębocice, oraz połowę kosztów przejazdu przez Gminę Polkowice, pokrywa samorząd z Grębocic. Z kolei tabor autobusowy to w całości własność Polkowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

 

Poprzedni artykułRemisowa porażka
Następny artykułZajmą się polkowicką oświatą