Barbórka 2022

0
299

Centralne obchody górniczego święta Barbórki rozpoczęły się 2 grudnia w Lubinie od uroczystej Akademii, po której ruszył Pochód Lisa Majora zakończony tradycyjnym skokiem przez skórę. 4 grudnia po porannych pobudkach barbórkowych odbyła się uroczysta msza św. w intencji górników i ich rodzin. Następnie przy pomniku Jana Wyżykowskiego – odkrywcy Polskiej Miedzi, złożono kwiaty.


70 pracowników KGHM odebrało odznaczenia państwowe, kordziki górnicze i honorowe szpady górnicze podczas uroczystej centralnej Akademii Barbórkowej. Po przerwie spowodowanej pandemią miedziowy gigant wraca do obchodów górniczego święta w tradycyjnej, uroczystej formule. Otrzymaliśmy życzenia od najważniejszych osób w państwie. Specjalny list wystosował prezes PiS Jarosław Kaczyński. 
Bez maseczek i restrykcyjnych obostrzeń, w wyjątkowej atmosferze i z udziałem zaproszonych gości – wyróżnieni pracownicy KGHM odebrali Medale za Długoletnią Służbę z rąk Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego i prezesa KGHM Tomasza Zdzikota. 30 osób otrzymało honorowe szpady górnicze – symbol honoru, wolności i godności górnika.
– Choć jestem tu od niedawna, to już mogę powiedzieć, że KGHM to wyjątkowa społeczność, wyjątkowa Załoga. To ogromna wartość. KGHM jest jednym z filarów polskiej gospodarki. Tego sukcesu nie byłoby bez Waszej pracy. Na słowa uznania i podziękowania zasługują nie tylko wyróżnione dziś osoby, ale cała górnicza brać KGHM. To Wy tworzycie wartość tej firmy. Niech Święta Barbara czuwa nad Wami każdego dnia! Niech żyje górniczy stan! – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.
Gratulacje, życzenia i podziękowania za codzienny trud miedziowym górnikom przekazali zaproszeni goście i najważniejsze osoby w państwie. Prezydent Andrzej Duda w przesłanym liście złożył górnikom najlepsze życzenia i podkreślił fachowość, zaangażowanie i poświęcenie pracowników KGHM. Życzenia złożyła również Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Natoiast Premier Mateusz Morawiecki w liście do górników z KGHM napisał: „W tym wyjątkowym dniu wszystkim górnikom, pracownikom KGHM Polska Miedź SA i ich rodzinom pragnę przekazać gratulacje i wyrazy najgłębszego szacunku. KGHM jest prawdziwą perłą w koronie. Dowodzą o tym wyniki oraz kluczowe inwestycje prowadzone przez Spółkę. Dziękuję za ten trud, który podejmujecie każdego dnia, za to co robicie dla Waszego regionu i Polski. Wierzę, że przynależność do górniczego stanu, jest powodem Waszej dumy i satysfakcji. Niech Św. Barbara czuwa na Wami i otacza opieką, dodaje siły i wytrwałości”. List od premiera odczytał minister Krzysztof Kubów.
Święto całego regionu
Uroczysty nastrój górniczego święta mogli poczuć także mieszkańcy Zagłębia Miedziowego. Po dwuletniej przerwie powrócił widowiskowy Pochód Lisa Majora. Przemarsz ulicami Lubina zakończył się w Rynku ceremonią skoku przez skórę. To tradycyjne pasowanie na górnika jest szczególnym wydarzeniem dla młodych adeptów górnictwa, którzy skokiem przez skórę są przyjmowani do braci górniczej.
W Lubinie, Polkowicach i Głogowie dzień imienin patronki górników św. Barbary rozpoczynał się od górniczych pobudek. Tradycyjna msza w intencji górników i ich rodzin odbyła się w Kościele Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie. Msza odbyła się również w Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie w Cerkwi przy ulicy 1 Maja.

Poprzedni artykułModlili się za górników i ich rodziny
Następny artykułKwiaty Janowi Wyżykowskiemu