Rowery wracają na ulice

0
148

Od dziś polkowiczanie ponownie będą mogli korzystać z systemu Polkowickiego Roweru Miejskiego „Szprychy”. Do dyspozycji amatorów ekologicznego i zdrowego transportu jest 100 rowerów, w tym 10 z fotelikami dla maluszków. O dwie powiększyła się liczba rowerowych stacji.

Tegoroczna odsłona polkowickiej „Szprychy” wita nas nowymi rowerami i dwoma dodatkowymi stacjami – przy ul. Legnickiej oraz przy zbiegu ulic Przemkowskiej i Jaskrowej na Polkowicach Dolnych. Pozostałe stacje znajdują się w tych samych lokalizacjach co w roku ubiegłym. W sumie do dyspozycji rowerzystów będą teraz 24 stacje.

Co ważne, aby skorzystać z roweru miejskiego w Polkowicach, potrzebna będzie ta sama aplikacja co w latach ubiegłych, czyli Roovee, bowiem dostawcą systemu są – jak poprzednio – konsorcja Orange oraz Roovee. Regulamin korzystania ze „Szprychy” także nie uległ zasadniczym zmianom.

Za pomocą tej samej aplikacji co do tej pory odblokowujemy dostępny rower i poruszamy się nim bezpłatnie przez pierwszych piętnaście minut. Po upływie tego czasu naliczana będzie opłata w wysokości 10 groszy za każdą minutę. Konkretne zasady można znaleźć na tablicy informacyjnej przy każdej ze stacji – informuje Mariusz Kardynał, główny specjalista ds. transportu w UG Polkowice.

Także same rowery swoim kształtem, wielkością i oznaczeniami nie będą się różniły od tych z poprzedniej edycji. System Polkowickiego Roweru Miejskiego będzie dostępny do końca października.

Serdecznie zachęcam do korzystania z roweru miejskiego jako alternatywnej, ekologicznej i prozdrowotnej formy transportu miejskiego – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Dzięki ograniczeniu korzystania z samochodów i podróżowaniu elektrycznymi autobusami miejskimi czy rowerem, przyczyniamy się do poprawy powietrza którym oddychamy, czynimy Polkowice jeszcze bardziej zielonym i zdrowym miejscem do mieszkania – dodaje włodarz Polkowic.

Polkowicki rower miejski cieszy się niesłabnącym powodzeniem u polkowiczan od chwili jego inauguracji w 2019 r. Tylko w 2020 r. z powodu pandemii „Szprychy” nie wystartowały.

W sumie w latach 2019-2021 polkowiczanie przejechali rowerem miejskim blisko 96,5 tys. km, poświęcając na to prawie 13 tys. godzin. System operatora zanotował w tym czasie prawie 41 tys. przejazdów.

Poprzedni artykułKGHM na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
Następny artykułRodzinne Polkowice