Co zwiedzić w gminie Polkowice?

0
237

Co zwiedzić w gminie Polkowice? Jakie miejsca polecić znajomym? Z pomocą przychodzi aplikacja naMIEDZI – elektroniczny przewodnik turystyczny po Zagłębiu Miedziowym.

Aplikacja naMIEDZI jest bezpłatna i przeznaczona na smartfony oraz tablety. Jest dostępna również przez przeglądarkę internetową na stronie www.namiedzi.com. Łatwo można ją znaleźć na gminnej stronie www. polkowice.eu, w zakładce „Promocja Gminy”.

Aplikacja ma charakter otwarty i podmiot nią administrujący (KGHM) na życzenie samorządów dokłada kolejne punkty do map w aplikacji, opisując je treścią lub krótkimi filmikami. naMIEDZI wykorzystuje wszystkie możliwości urządzeń mobilnych, prezentując obrazy 360°, zdjęcia, filmy, modele 3D rozszerzając tym samym otaczającą nas rzeczywistość.

Do skorzystania z aplikacji naMIEDZI wystarczy telefon komórkowy lub tablet z dostępem do Internetu, funkcją lokalizacji i Bluetooth. Dzięki zastosowaniu technologii Beacon, treść niektórych punktów jest ukryta i wyświetli się tylko wtedy, gdy użytkownik aplikacji znajdzie się w konkretnej lokalizacji. Zachęca to do aktywnego zwiedzania Zagłębia Miedziowego.

Aplikacja działa w dwóch systemach operacyjnych: Android lub iOS. Każda z gmin, która zdecydowała się skorzystać z zaproszenia do współtworzenia aplikacji, przekazała twórcom projektu opis i zdjęcia miejsc na swoim terenie, które warte są odwiedzenia. Miejsca te tworzą mini trasy turystyczne po konkretnych miastach czy gminach.

Całe Zagłębie Miedziowe to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych. Warto to pokazywać, żeby ten region nie kojarzył się tylko z przemysłem, ale także z walorami naszej przyrody i pamiątkami historii – uważa burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

W Polkowicach są to głównie miejsca związane z górniczym charakterem naszego miasta (np. pomnik „Górnikom Polskiej Miedzi”, makieta szybu górniczego czy wagonik górniczy), ale także te związane z historią miasta, jak wiatrak holenderski czy kościół pw. św. Michała Archanioła. Każde z tych miejsc będzie oznaczone w terenie aluminiową tabliczką.

Aktualnie jesteśmy w trakcie ujednolicania systemu identyfikacji miejskiej, który pozwoli na atrakcyjne oznaczenia szlaków i miejsc. Skutecznie udało się nam oznaczyć drogę św. Jakuba dodatkowo tworząc pieczątkę miejską, pamiątkową przypinkę i tablice informacyjne. Przychodzi czas na oznaczanie kolejnych miejsc i szlaków dbając o ich kreację i osobliwą tożsamość, co wpisuje się w całość zadania, jakim jest kreowanie marki „Polkowice” – mówi Karol Pikor z wydziału promocji, turystyki i komunikacji społecznej.

Administratorem i pomysłodawcą aplikacji jest KGHM Polska Miedź SA. Głównym zamysłem miedzianej spółki było z jednej strony zebranie wiedzy o wartościach turystycznych regionu, a z drugiej – pomoc turystom i mieszkańcom w odkrywaniu piękna terenów Zagłębia Miedziowego, w dodatku w nowatorski sposób. Aplikację uruchomiono 16 lipca 2020 roku. Był to efekt dialogu KGHM z samorządami i krok do realizacji wspólnych celów.

Zagłębie Miedziowe to wyjątkowy region, a KGHM jest jego fundamentem. Zachęcamy do rodzinnego wyjścia z czterech ścian i spacerów w najbliższej okolicy, aby odkrywać nieznane miejsca – powiedział podczas konferencji inaugurującej projekt szef miedziowego giganta Marcin Chludziński. – Mamy poczucie odpowiedzialności za lokalną społeczność, za środowisko naturalne, ale także za to, by promować dziedzictwo kulturowe Zagłębia Miedziowego – dodał.

Sukcesywnie będziemy rozwijać ofertę turystyczną Polkowic. Najpopularniejsze miejsca to głównie te związane z górniczym charakterem naszego miasta, jak pomnik „Górnikom Polskiej Miedzi”, makieta szybu górniczego czy wagonik przy ul. Kmicica. Wiele wyjątkowych miejsc jest też związanych z genius loci Polkowic, jak wiatrak holenderski. Ważnym punktem na mapie turystycznej jest też znany na całym świecie szlak św. Jakuba, który przechodzi przez naszą gminę. O wszystkie te miejsca dbamy, choć niektóre z nich wymagają jeszcze większego wyeksponowania. Dzięki współpracy z KGHM turyści, jak i mieszkańcy mogą je znaleźć w aplikacji naMIEDZI – mówi Krzysztof Kaczanowski, dyrektor wydziału promocji, turystyki i komunikacji społecznej (fot.: Krzysztof Kaczanowski w załączeniu).

Fot.: naMIEDZI

Poprzedni artykułPuchar Mistrzyń Polski dla koszykarek BC Polkowice
Następny artykułWspólnie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski