Inwestowali w ciepło, awarii było niewiele

0
824

Mimo wyjątkowo srogiej zimy mieszkańcy gminy Polkowice mogli cieszyć się komfortową temperaturą we własnych domach. Sezon grzewczy na sieci ciepłowniczej należącej do Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach zakłóciło zaledwie kilka awarii.

Zima w tym roku dopisała. Średnia temperatura w lutym była jedną z najniższych ostatnich lat. Pomimo gorszych warunków atmosferycznych panujących w sezonie grzewczym 2020/2021 w porównaniu do poprzedniego sezonu zimowego awaryjność sieci i węzłów należących do polkowickiego PGM-u była na podobnym poziomie.

W mieście Polkowice w szczytowym okresie sezonu grzewczego na sieci ciepłowniczej wystąpiły tylko dwie awarie. Jedna na sieci cieplnej preizolowanej przy ulicach Browarnej i Słowiańskiej (w terenie parku miejskiego). Druga natomiast na przyłączu cieplnym preizolowanym w terenie zielonym przy ul. Legnickiej 3a. Skutki tych awarii były praktycznie niezauważalne dla odbiorców ciepła. Natomiast awarii węzłów cieplnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych było siedemnaście na osiedlach: Hubala, Krupińskiego i Centrum.

Niska awaryjność polkowickiej sieci jest wynikiem między innymi tego, że prawie cała nasza sieć ciepłownicza jest wykonana w technologii preizolowanej – mówi Jacek Kaszuba, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej w Polkowicach. – Jednakże musimy pamiętać, że ta sieć ciepłownicza starzeje się i wymaga ciągłych prac naprawczo-konserwacyjnych. Nad prawidłowym funkcjonowaniem węzłów ciepłowniczych w mieście Polkowice czuwa zespół specjalistów zatrudnionych w Dziale Energetyki i Pomiarów PGM Sp. z o.o. w Polkowicach, który systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, by w miarę możliwości minimalizować awaryjności sieci – dodaje.

Ciepłownictwo to procesy, dlatego parametry nośników ciepła oraz instalacje ich wytwarzania, transportu i dystrybucji trzeba stale monitorować i regulować. Z tych powodów w układach ciepłowniczych niezbędne jest stosowanie systemów pomiarowych oraz automatyki – tłumaczy Jerzy Pólkowski, kierownik Działu Energetyki i Pomiarów PGM Sp. z o.o. w Polkowicach.

Dział energetyki i pomiarów polkowickiego PGM-u zajmuje się również przesyłaniem i dystrybucją ciepła na terenie gminy Polkowice.

Dostarczamy energię cieplną z miejskiej sieci ciepłowniczej. Energia cieplna dostarczana jest w postaci gorącej wody o zmiennej temperaturze zależnej od warunków atmosferycznych, od 75 do 130 stopni Celsjusza. Służy do ogrzewania budynków oraz podgrzewania wody użytkowej – mówi Jerzy Pólkowski, kierownik Działu Energetyki i Pomiarów PGM Sp. z o.o. w Polkowicach.

PGM obsługuje 243 węzły wymiennikowe i hydroelewatorowe, a w tym 169 węzłów własnych (A1) i 74 węzły obce (A2). Są to węzły jedno, dwu oraz trzyfunkcyjne. Moc zainstalowanych urządzeń to ponad 38 MW.

Poprzedni artykułPiknik na „Gliniankach”
Następny artykułInauguracja polkowickiej „Szprychy”. Samorządowcy na rowerach