Huta Miedzi Głogów świętuje 50-lecie – przy oddziale KGHM Polska Miedź S.A. posadzono 5 dębów

0
730

Jedyna taka w Polsce – należąca do KGHM Huta Miedzi Głogów obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. Dziś z tej okazji przy zakładzie posadzonych zostało 5 dębów – symboli siły i odwagi. Huta w Głogowie od lat przynosi miedziowej spółce czołowe miejsca w światowych rankingach produkcji srebra.

– 5 dekad historii oddziału KGHM to historia ogromnego wysiłku i zaangażowania pracowników – tych, którzy budowali i tych, którzy nadal budują potęgę Huty Miedzi Głogów. Te drzewa zostaną z nami na kolejne dziesiątki lat – a to dla Huty oznacza dalszy rozwój, nowe inwestycje, modernizacje, innowacje i dbałość o otoczenie – powiedział Dariusz Świderski, Wiceprezes ds. Produkcji KGHM Polska Miedź S.A.

REKORDY PRODUKCJI

Huta Miedzi Głogów od lat doskonali produkcję i dba o wpływ na otoczenie. W ubiegłym roku, pomimo pandemii i planowanego postoju, związanego z pracami remontowymi w Hucie I, oddział odnotował bardzo wysoką produkcję miedzi katodowej, ponad 437 tys. ton.

– Huta Miedzi Głogów jest dzisiaj jedynym zakładem na świecie, gdzie pracują dwa piece zawiesinowe, służące do produkcji miedzi blister. Nasz Oddział składa się z czterech zakładów – dwie huty miedzi, Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu. Technologia w hucie jest nieporównywalnie bardziej nowoczesna niż 50 lat temu, ponieważ historia zakładu to jego ciągły rozwój – mówił Przemysław Wiśniewski, dyrektor naczelny Huty.

Dzięki Hucie Miedzi Głogów od kilkunastu lat KGHM jest w ścisłej czołówce producentów srebra metalicznego na świecie. Wydział Metali Szlachetnych produkuje także ok. 2,5 tony złota rocznie. Marcin Chludziński, Prezes KGHM Polska Miedź S.A. dodał, że w roku jubileuszowym dla KGHM, miedziowy gigant „zdobywa złoto w srebrze i zamierza kontynuować te działania w przyszłości”.

INWESTYCJE W PRZYSZŁOŚĆ

Wysoka efektywność Huty Miedzi Głogów to także wynik prowadzonych inwestycji. Jeszcze w tym roku oddział planuje oddać do eksploatacji m.in. elektrofiltry mokre, które są obecnie najbardziej efektywną metodą oczyszczania gazów. W Wydziale Metali Szlachetnych do użytku oddana zostanie nowa instalacja oczyszczania gazów poprocesowych z pieca Kaldo.

Wśród innych planowanych działań w Hucie znalazły się m.in. prace związane z intensyfikacją przerobu metali obcych, przygotowania oddziału do ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł.

W rozwoju Huty Miedzi Głogów pomoże zarówno aktualizowana właśnie w całej Spółce strategia i przygotowywana polityka klimatyczna.

Poprzedni artykułKGHM prowadzi kampanię zachęcającą do szczepień pracowników miedziowej spółki
Następny artykułMaltański Legion remontuje mieszkanie dla dzieci