Ich program wyborczy oparty jest na 7 filarach, a jeden z nich zawiera kompleksowy zestaw propozycji ulepszający codzienne życie starszych mieszkańców gminy. W gminie Polkowice mieszka ponad 5000 osób w wieku powyżej 60 lat. Wiele z tych osób wymaga stałej opieki medycznej, doraźnej pomocy i szeroko rozumianej aktywizacji społecznej. Stowarzyszenie Lepsze Polkowice wiedzą, jak usprawnić kwestię polityki senioralnej.
Pogodny senior” – to kompleksowy zestaw propozycji ulepszający codzienne życie starszych mieszkańców naszej gminy.
–W rozmowach z seniorami najczęściej powtarza się jeden postulat: utworzenie przyjaznego Domu Seniora– mówi Łukasz Puźniecki kandydat na Burmistrza Polkowic. – Ale nie tylko w ten sposób możemy ułatwić codzienność starszym osobom. Często potrzebują oni wsparcia w najprostszych czynnościach. Stąd proponujemy pomoc „złotej rączki”, która wspomoże przy cieknącym kranie lub wymianie żarówki. Z kolei „taxi senior” to możliwość skorzystania dwa razy w roku z bezpłatnego transportu na terenie gminy np. do przychodni. To znaczące udogodnienie, zwłaszcza dla starszych mieszkańców wsi. – dodaje Ł. Puźniecki.
Cały pakiet „Pogodny Senior” obejmuje następujące propozycje:
- Dom seniora – utworzenie przyjaznego miejsca dla osób starszych, poszukujących spokoju, wypoczynku i bezpieczeństwa. Wsparcie gminy przy utworzeniu i prowadzeniu domu seniora dla mieszkańców gminy Polkowic.
- Karta seniora – wprowadzająca ułatwienia dostępu do zasobów gminy, m.in. kultury, wypoczynku, sportu, rekreacji, turystyki, oświaty, a także zapewniające zniżki na usługi i towary oferowane przez instytucje w tym także prywat-nych przedsiębiorców. Pozwoli to na skuteczną aktywizację i zwiększenia udziału seniorów w życiu miasta i gminy.
- Taxi senior – możliwość skorzystania dwa razy w roku z bezpłatnego transportu na terenie gminy np. do przychodni.
- Bilans zdrowia seniora – raz do roku kompleksowe badania pozwalające na odpowiednią profilaktykę seniorów.
- Złota rączka – pomoc osobom starszym przy niewielkich awariach w domu takich jak: cieknący kran, wymiana żarówki, bezpiecznika, itp.
- Program teleopieki – adresowany do osób samotnych po 60. roku życia. To rozwiązanie po-zwala seniorom na wezwanie pomocy w każ-dych okolicznościach, niezależnie od tego, czy potrzebna jest pomoc medyczna, zagrożone jest bezpieczeństwo, zdrowie lub życie, czy też potrzebne jest innego rodzaju wsparcie.
- Senior-patrol – osoby starsze są bardzo potrzebne lokalnej społeczności. Dzięki ich zaangażowaniu, spostrzegawczości oraz wolnemu czasowi można wykorzystać do przeglądu ulic miasta i zgłaszania ubytków w infrastrukturze, zakłóceń porządku, a także przekazywanie informacji o osobach potrzebujących pomocy.
Przedstawiony program, konsultowany był w ramach akcji „Porozmawiajmy o Polkowicach” na ulicach, osiedlach i w sołectwach gminy Polkowice.
W spotkaniach brali również udział kandydaci na radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu w Polkowickich.
super pomysły. Brawo
Coś ciekawego i nie mega kosztownego!
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.