Zwracają podatek emerytom

0
345
Foto: pixabay

Od początku lutego emeryci i renciści, których wysokość wypłat mieści się w przedziale 4920 zł -12 800 zł, dostają w lutym zwrot nadpłaconego w styczniu podatku. Wyrównanie jest wypłacane razem, z co miesiąc otrzymywaną wypłatą z ZUS. Zwroty są naliczanie automatycznie bez potrzeby składania wniosku.

Wyrównania otrzymali już emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada na 1 i 5 dnia miesiąca (1, 5 lutego). ZUS będzie przelewał kolejne środki – zgodnie ze standardowymi terminami wypłaty. Emeryci i renciści dostają zwrot na mocy rozporządzenia Ministra Finansów.

– Przypominam, że nie trzeba składać do nas jakichkolwiek wniosków czy podań. Zwrot nastąpi w tych terminach wypłaty w lutym, w których co miesiąc przychodzą pieniądze ZUS – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zdaniem rzeczniczki, zwrot dostają osoby, których renta lub emerytura mieści się w przedziale od 4 920 do 12 800 zł. – W całym kraju w lutym tego roku zwrot nadpłaty dostanie blisko 430 tys. na łączną kwotę 41,7 mln zł. – dodaje Kowalska-Matis.

Według danych ZUS 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4920 zł brutto – po wprowadzeniu Polskiego ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

7 stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne starych zasadach.

Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł-12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie.

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Poprzedni artykułPobiegli dla Oskara
Następny artykułMiedziane katody KGHM na nowej giełdzie w Chinach