W Gaworzycach nie mają problemu ze żłobkiem

0
2378
foto: pixabay

Gmina Gaworzyce to miejsce przyjazne mieszkańcom, w której widać dobrą rękę gospodarza. Kiedy okazało się, że dzieci w gminie przybywa, a najbliższy żłobek oddalony jest kilkanaście kilometrów od Gaworzyc, gmina postanowiła stworzyć warunki do powstania nowego miejsca dla dzieci. Dzisiaj do filii żłobka „Poziomka”  przyjmowane jest każde dziecko z gminy.  Planowane jest także przeniesienie placówki do większego budynku.

Jeszcze w 2015  roku w Gaworzycach było aż 119 dzieci w wieku lat od 1 do 3 i nie funkcjonował tam żaden żłobek, ani klub malucha. Najbliższe tego typu miejsca oddalone były blisko 20 km (Bytom Odrzański, Głogów, Polkowice). –W gminie nikt nie skorzystał wtedy z usług opieki nad dziećmi, gdyż takie rozwiązanie nie funkcjonowało- wyjaśnia Urząd Gminy w Gaworzycach. –W 2015 roku urodziło się kolejnych 36 dzieci, a przyrost naturalny jest dodatni i wynosi średnio +9 osób w latach 2013-2015. Głównym celem powstania placówki było zwiększenie aktywności zawodowej rodziców sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3. Przeprowadzono wówczas konsultacje, z których wynikało, że większość kobiet chce powrócić na rynek pracy, a żłobek w gminie jest potrzebny.

Powstanie nowej placówki w Gaworzycach było strzałem w dziesiątkę. Potwierdza to również Ewa Pawlak- Osomańska, dyrektor filli żłobka „Poziomka” w Gaworzycach. –Rodzice dostrzegają tę pozytywną zmianę u dziecka po pobycie w żłobku – w sposobie zabaw, zachowania czy nawet w słownictwie. Zostaje tylko pogratulować rodzicom tej odwagi i zaufania. Dla nas to najważniejsze, aby dzieci czuły się bezpieczne, a rodzice spokojni. Cieszymy się, że udało się nam to osiągnąć- mówi dyrektor.

Żłobek obecnie znajduje się w centrum Gaworzyc, jednak budynek, w którym się mieści, okazuje się już za mały. Dzieci przybywa- o czym wiedzą gaworzyccy urzędnicy, którzy stale kontrolują sytuację i widzą rosnące zapotrzebowanie.

Dyrektor placówki zaznacza, że będzie wnioskować do Wójta Gminy oraz Rady Gminy Gaworzyce o większy lokal.

Trwają rozmowy w tym temacie. Gmina ma w planach zaadaptować stary budynek przedszkola, który jest większy i przestronniejszy, niż ten, w którym obecnie przebywają dzieci. 

Poprzedni artykułKlucz Sukcesu dla KGHM
Następny artykułStraciła nogi i wychowuje trójkę dzieci- Supermama mieszka w Polkowicach